Szeged még többet segít: jótékonysági koncertet tartanak a Dómban a Notre-Dame javára

Eddig Szeged városa elsőként idehaza tízezer eurót ajánlott föl a tűzben megrongálódott párizsi Notre-Dame felújítására, majd ezt az összeget egy, a város által nyitott bankszámlára összegyűjtött pénzzel megduplázták a szegediek, ám a jótékonyság itt nem ér véget: most pénteken jótékonysági orgonaestet tartanak pénteken a szegedi fogadalmi templomban, a bevétellel az újjáépítést támogatják – tájékoztatta a szervező szeged-belvárosi plébánia az MTI-t.

A pénteki jótékonysági esten francia zeneszerzők orgonadarabjai lesznek majd hallhatók Bogáthy Júlia, Kuzma Levente, Kuzma-Vojtovics Tímea, Nagy Péter, Perneczky Balázs, valamint Simon Bálint előadásában. A rendezvény immáron kétszeresen is szimbolikus: már mi is megírtuk, hogy a francia sajtó is megemlékezett róla: ahogy 140 éve az 1879-es nagy árvíz utáni újjáépítésben Párizs is segítette Szegedet, úgy most Szeged viszonozza a segítséget.

Fotó: Gonzalo Fuentes/Reuters

A Dóm esetében azonban közvetlen érintettség is motivál: a templom felépítését akkor az árvíz megmenekülésért fogadalomból határozták el a település vezetői, ezért is lett Fogadalmi Templom. Ráadásul a gyűjtés védnöke az akkor már Párizsban élő festőművész, Munkácsy Mihály volt. Szeged újjáépítéséért az első jótékonysági hangversenyt Párizsban rendezték, alig két héttel az 1879. március 12-i katasztrófa után, március 30-án.

Világszerte egyébként már több mint 400 millió eurót (127,7 milliárd forint) gyűjtöttek össze azok a szervezetek, amelyek a magánemberek és vállalatok adományait fogadják a francia székesegyház restaurálásához, ha beszámítjuk a francia állam különböző mecénásainak adományait is, a teljes összeg elérheti az egymilliárd eurót (319,2 milliárd forint) is. Ekkora összeget korábban sohasem sikerült összegyűjteni adománygyűjtéssel Franciaországban.

 

 

Néhány örökségvédő szervezet szerint ezek a hatalmas összegek jóval meghaladják a restaurálás várható költségeit, a francia kormány azonban kizárta azt a lehetőséget, hogy a fennmaradó összeget más rászoruló műemlékek között osszák szét, tiszteletben akarják ugyanis tartani az adományozók szándékát, akik a történelmi műemlék helyreállításának finanszírozásában akartak közreműködni.

(via MTI)