Több szegedi támogatja Botka Lászlót polgármesterként, mint Orbán Viktort miniszterelnökként

4500 főn végzett közvéleménykutatást a SzegedMa megbízásából az Optimusz Direkt Marketing Kft. A kutatásból az derült ki, hogy a szegediek 64%-a örülne, ha Botka László maradna a polgármester, Orbán Viktor miniszterelnökségéről pedig 52% vélekedett így.

A fideszes KESMA-médiabirodalomhoz tartozó SzegedMa kapcsán alapvető fenntartásaim vannak a szavahihetőség terén, de a számok alapján viszonylag validnak tűnik a kutatási eredmény. És hogy miért az elővigyázatosság? 2019-ben a választások előtt pont mi írtuk meg, hogy ugyanúgy szerették volna elhitetni az emberekkel, hogy a fideszes jelöltnek komoly esélyei vannak Botka ellen a választáson, mint 2014-ben tették. A 2019 szeptemberében megjelent ” ” ” kutatásukban ” ” ” azt írták, hogy Nemesinek komoly esélyei vannak, és hogy már fej fej mellett is lehetnek Botkával. Aztán Botka László két héttel később valahogy mégis 24%-ot vert Nemesire, 2014-ben meg 21%-et Kothenczre. Pedig oly közel voltak!

És most, hogy túl vagyunk a magát teljesen elhiteltelenített sajtóra való figyelemfelhíváson, óvatosan nézzük tovább az eredményeket:

  • 87%-nak fontos a demokrácia, 13%-nak azonban ez annyira nem szempont;
  • 75% szerint demokratikusan működik a szegedi városvezetés, 25% szerint nem;
  • 88% úgy véli, fontos hogy a helyi önk. képviselők is elmondhassák véleményüket;
  • 76% nem tartja szerencsésnek, hogy a pandémia alatt nem hívtak össze online véleményező gyűléseket sem;
  • arra, hogy maradjon-e Botka László a polgármester, 64% mondott igent, ami közel 4%-kal több mint Botka 2019-es választási eredménye;
  • Orbán Viktorról már csak a szegediek 52%-a mondta, hogy maradhat miniszterelnök.

Utóbbinál is érzek fenntartásokat, főleg a választások előtt kevesebb mint egy évvel. Mégpedig azért, mert a híresen baloldali városban kevéssé tartom esélyesnek, hogy a lakosság több mint fele Orbán Viktort tartaná jó választásnak 2022-ben. Ha Szegeden múlna, jó eséllyel már 2018-ban megbukott volna Orbán, miután Szegeden listán az 1-es körzetben a Fideszre csak 35,7%, a 2-es körzetben pedig közel 40 szavazott. Az országos átlag 50% volt. Csakhogy a választásokon a vidék is szerepet játszik, és vidéken többségében jobboldali a lakosság, nem is beszélve a sajtó lefedettségéről a falvakban vs. a nagyobb városokban.

© Szegeder

Az utolsó kérdés szintén megér egy misét, eléggé érdekesen lett ugyanis feltéve; így szól: „Ön szerint jobboldali országgyűlési képviselői legyenek Szegednek?”, amire a szegediek 63%-a adott „igen” választ. Ezt a SzegedMa rögtön úgy értelmezte, hogy „ez azt is jelentheti, hogy Szabó Sándorral (MSZP) jelenlegi szocialista országgyűlési képviselővel nem igazán elégedettek, az új balliberális jelöltekben pedig nem igazán bíznak. A válasz jelentheti azt is, hogy a szegediek többségének tetszik az ország jelenlegi iránya és gazdasági eredményei, és úgy vélik, »több juthatna« ebből hozzájuk is (vagyis Szegedre), ha jobboldali képviselők lobbiznának a kormánynál.”

Ez persze csak narráció, valójában semmi sem utal a Szabó elleni elégedetlenségre, vagy arra, hogy ne akarnának a szegediek ballib képviselőket. Ha élőben tennénk fel a kérdést, akkor is hangsúlyozás kérdése, hogy „Ön szerint jobboldali országgyűlési képviselői legyenek Szegednek?” vagy „Ön szerint jobboldali országgyűlési képviselői legyenek Szegednek?” az eredmény. Az első kizárólagosságot sugall, a második nem.

A kérdés valójában azt is jelentheti – az én olvasatomban –, hogy a jelenlegi felhozatal mellett legyen-e jobboldali képviselő is az országgyűlésben e tájról (ami amúgy van is, B. Nagy László személyében). De mivel ilyen megfoghatatlanul lett feltéve a kérdés, nem is tekinthető túlzottan komolynak a válasz.