“A klímánk változik, mi mikor fogunk?” – Klímasztrájk Szegeden

“A klímánk változik, mi mikor fogunk?” – Klímasztrájk Szegeden

Mintegy százan gyűltek össze ma kora délután a Stefánián, hogy az ország másik kilenc településével egy időben a nemzetközi Klímasztrájkhoz csatlakozva azért tiltakozzanak, hogy a döntéshozók fordítsanak nagyobb figyelmet a klímaváltozás elleni küzdelemre. A szegedi demonstrációt két egyetemista szervezte, felléptek slammerek is, és rengeteg waldorfos diák is kilátogatott rá.

„Egy nem számít – mondta 7,5 milliárd ember”

– ilyen és ehhez hasonló transzparensekkel gyülekeztek a klímatüntetők délután egy órakor a Stefánián, ahol a Greta Thunberg svéd 16 éves középiskolás diák által kezdeményezett nemzetközi “Fridays for Future” (péntekek a jövőért) klímasztrájk-sorozat első szegedi tüntetését tartották. A nemzetközi akcióhoz csatlakozva a fővárosban már korábban voltak megmozdulások, ma azonban Szegeddel együtt nyolc vidéki városban tartottak egy időben hasonlót.

“Cselekedj most!”, “Kinek a jövője, kinek a bolygója? A mienk!” – skandáltatta Zsíros Rózsa, a tüntetés egyik szervezője a rendezvény elején, ami előtt a Tavaszi szél Varró Dániel által átírt Klíma-dal változatát is elénekelték a részt vevők. A mai megmozdulást ő, illetve Zsebesi Emma, két szegedi egyetemista szervezte, amibe helyi civilek is bekapcsolódtak.

IMG_9692
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
IMG_9707
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

 

A szegedi Waldorf-iskola diákjai és tanárai közül sokan kinn voltak, mint az egyik tanár elmondta, azért, mert megnézték David Attenborough filmjét a klímaváltozásról és azt mondták a diákoknak, aki akar, kijöhet. A demonstráció kezdetén  előadott Veszprémi Szilveszter és Nagy Sándor, mindketten szegedi slammerek. Utóbbi azzal kezdte produkcióját, hogy a napokban azon gondolkodott, hogy milyen apa lesz, amikor

„az Indexen megírták, hogy húsz év múlva vége lesz a világnak”.

A slammerek után néhány résztvevő is spontán beszédet mondott, köztük Hegedűs Csaba, aki azt hiányolta, hogy hangozzanak el, helyileg miket lehet tenni. Azt javasolta a résztvevőknek, olvassanak sokat a témáról, kövessék a civil szervezetek munkáját, helyben biciklizzenek, amikor lehet, hagyják el a kocsit, a tömegközlekedést válasszák, családi program keretében szedjenek szemetet és vegyék rá nagyszüleiket, hogy ne égessék el a hulladékukat.

IMG_9704
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

Mester Éva azt ajánlotta a résztvevőknek, látogassák meg a Rotary tanösvényt, ahol szoktak közös aktivitásként szemétszedést szervezni, ilyenkor összeszedik azokat a palackokat, amiket az ár odahordott. Pataki Andrea szegedi civil aktivista, aki ebbe a szervezésbe is bekapcsolódott, arról beszélt, örül, hogy ilyen sok fiatal van jelen, és kiemelte, hogy magát a rendezvényt is két helyi egyetemista szervezte. Mint mondta:

„Tudják, hogy az életükről van szó, nem akarnak a gyerekeikre élhetetlen világot hagyni.”

Mint mondta: a Fridays for Future weboldalán el lehet olvasni a tényeket a klímaváltozásról, de ennél még fontosabbak a kérdések: “te mit csinálsz minden nap, hogy tisztább legyen a Föld?”, “a klímánk változik, mi mikor fogunk?” – összegezte. A rendezvény végén az ikonikussá vált jelenet következett, amelyben a résztvevők a földre fekve demonstrálták, hogy a klímakatasztrófa következtében kihalhat az emberiség is, ha nem cselekszünk.

IMG_9736
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
IMG_9738
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder