A város számol azzal is, hogy 2050-re kiszárad a Tisza

Mi lesz, ha harminc év múlvára nem marad egy csepp víz sem a folyóban? Ha az ivóvízellátásunk mellett már a nagyigényű öntözéssel táplált mezőgazdaság sem tud ellátni bennünket? És ha a Homokhátság félsivatagos területből valódi sivataggá lép elő, porviharokkal sújtva a megye településeit? Ilyesmi kérdések foglalkoztatják azokat a szegedi klímakutatókat, akikkel közösen az önkormányzat most szemléletváltásra ösztönző, figyelemfelhívó akciót szervez. A lényege röviden: eljött az idő a cselekvésre, vagy valósággá válhatnak a fent említettek.

A kutatók szerint ez akár már három évtized múlva is eljöhet, akármennyire is hihetetlenül hangzik mindez. De mit tehet Szeged és a város lakossága a klímakatasztrófa elkerüléséért? A Szeged Vision jövőképeiben a helyi adottságokhoz igazított megoldásokra is láthatunk példákat a közlekedés, a hulladékkezelés, az épületek energiahatékonysága, a vízgazdálkodás a városi kertészet vagy az energiatermelés területén.

Szegeden a város közösségi közlekedésében egyre nagyobb teret nyernek a környezetbarát elektromos hajtású járművek, és ezáltal kevesebb káros anyag kerül a levegőbe, és valamennyire az is látszik, hogy zöldül a város, például faültetéssel. Ugyanezt a célt szolgálják a napelemek: több felújított bölcsőde, óvoda, iskola használ megújuló energiát. Az út- és kerékpárút-építéseket kísérő fa- és cserjetelepítéseknek is jelentős hatásuk van a jövőre: árnyékot adva csökkentik a nyári energiaigényt, valamint tisztítják a levegőt. A klímavédelem az energiatermelésben is fontos szempont, ezért építi meg Szeged Európa második legnagyobb geotermikus, környezetbarát távhőrendszerét.

Gál Tamás klímakutató és Nagy Sándor alpolgármester sajtót tájékoztat csütörtökön délelőtt. Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

Az önkormányzat klímaváltozással foglalkozó szemléletformáló kampánya több mint két tucat szegedi szakember és kutató bevonásával, tudományos források feldolgozásával, több hónapos munkával készült el. A honlapon most látható jövőképet ötnaponta újabb elképzelések követik, amelyek a város jól ismert pontjain mutatják be, milyen lehet Szeged 2050-ben. A Szeged Vision

nem a valóság, nem is látványterv, hanem egy elképzelt jövő.

A kampány a Facebookon is elindult, itt bárki hozzászólhat, véleményt írhat a témában.

A Szeged Vision a Fenntartható városi közlekedésfejlesztés Szegeden – II. ütem című projekt (TOP-6.4.1-16-SG1-2018-00002) részeként valósul meg. A teljes projektben 1,43 milliárd forint európai uniós, illetve 474 millió forint saját forrást használ fel a szegedi önkormányzat. Az ennek keretében megvalósuló fejlesztések a kerékpáros és a közösségi közlekedés feltételeinek javítását szolgálják.

Szeged Vision

Valahogy így nézhet majd ki Szeged 2050-ben, ha továbbra is félvállról vesszük a klímaváltozás elleni küzdelmet. ? Ha szeretnéd megismerni a kép részleteit, kattints ide: http://szegedvision.hu…

 

Nyitókép: Filus Norbert