Civitas életműdíjat kapott Grazban Nagy Sándor alpolgármester

Lifetime Awardot kapott Nagy Sándor városfejlesztési alpolgármester és kilenc másik európai közlekedési szakember pénteken Grazban, ahol az Európai Bizottság által támogatott, a városi innovatív megoldásokkal foglalkozó konferenciát, a Civitas Forum-ot tartották három napon keresztül.

Megkerestük az alpolgármester urat, hogy mesélje el, mi is ez az egész, és miért kapta az életműdíjat. Válaszát teljes hosszában közöljük, az ugyanis jóval több, mint válasz a feltett kérdésekre:

„A CIVITAS az Európai Bizottság kezdeményezése, melynek célja, hogy kapcsolatok jöjjenek létre a városi közlekedés problémáinak fenntartható megoldásában élenjáró európai városok között. Szeged körülbelül másfél évtizede tagja a hálózatnak.

A CIVITAS részben pályázati lehetőséget nyújt előremutató közlekedési megoldások kutatás-fejlesztési projektjeinek a finanszírozására, részben tapasztalatcserére biztosít lehetőséget a városok szakemberei számára. Az előbbire példa az SZKT részvétele az ELIPTIC projektben, ahol az első kísérletek folytak az akkumulátoros trolibuszok buszjáratokon történő közlekedtetésére, illetve a fenntartható városi közlekedési tervek készítésének módszertanával foglalkozó PROSPERITY projekt, aminek Szeged város volt a résztvevője. További projekt a Magyar CIVINET, aminek Szeged a menedzsere, és a magyar városok közötti tapasztalatcserét célozza.

Fotó: CIVITAS Initiative / Twitter
Fotó: Nagy Sándor / Facebook

A CIVITAS hálózat éves eseménye a Forum, ami egy 4-600 résztvevős konferencia, ahol időnként elő szoktunk adni a szegedi fejlesztésekről. Idén is volt egy előadásom az egyik szekcióban a SASMOB projektről. Ez a legfontosabb esemény, ahol meg lehet ismerni, hogy más városok mivel foglalkoznak, hasonló problémákat hogyan kezelnek, és lehet jövőbeni projektekhez kapcsolatokat építeni.

Emellett a CIVITAS-nak van egy úgynevezett Politikai Tanácsadó Testülete, aminek 7-8 évig a tagja voltam, két évet elnököltem is. Ez tartja a városok részéről a kapcsolatot a Bizottsággal, véleményezi a CIVITAS-szal kapcsolatos terveket, és van díj is amit ad arra érdemes városoknak. Szeged tavaly megkapta a CIVITAS Legacy díjat egyébként, ami a fenntartható közlekedési megoldások bevezetéséért jár.

Mint látható, ez leginkább háttérmunka, kapcsolattartás, talán kicsi lobbizás is, és Szeged város folyamatos pozicionálása, hogy a döntéshozók ismerjék a nevünket, ha egy pályázathoz partnert keresünk, vagy egy pályázatunk elbírálás alatt van, akkor legyen “Szeged” emléke az érintetteknek. És persze több jelenleg futó, más EU-s forrásból finanszírozott projektünk van, amihez gyűjtöttünk ötleteket a CIVITAS hálózatból, így azt hiszem a város szempontjából ez egy hasznos tevékenység volt.

Fotó: Nagy Sándor / Facebook

Természetesen igyekszünk vissza is adni, ahogy említettem részt vettem a tanácsadó testület munkájában, előadásokat tartottam, és szervezzük közben a Magyar CIVINET-et. Azt gondolom a Bizottság részéről ezt a munkát értékelték a grazi konferencián, 9 másik, hasonlóan a CIVITAS-ban évtizedes szerepet vállaló kollégával együtt.”