Két szegedi kutató kapott Akadémiai Díjat az MTA 194. közgyűlésén, ahol Karikó Katalin is előadást tartott

Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke adta át a köztestület 194. közgyűlésének hétfői ünnepi ülésén az Akadémiai Aranyérmet, az Akadémiai Díjakat, a Wahrmann Mór-érmet, az Arany János-életműdíjat, a Bolyai János Nemzetközi Matematikai Díjat és az Akadémiai Újságíró Díjat.

Az életműdíjnak számító rangos kitüntetést az MTA Elnöksége évente egy akadémikusnak adományozza kiemelkedő tudományos, közéleti, tudománypolitikai és tudományszervezői munkássága elismeréseként.

Szegedről két kutató is kapott megosztott Akadémiai Díjat: Pál Csaba, az ELKH Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézetének tudományos tanácsadója, a Szintetikus és Rendszerbiológiai Egység Lendület Kísérleti Evolúcióbiológiai Csoport vezetője és Papp Balázs, az ELKH Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézetének tudományos főmunkatársa, a Szintetikus és Rendszerbiológiai Egység Lendület Számítógépes Rendszerbiológiai Csoport vezetője – számolt be az MTI.

A díjat számos úttörő kutatási eredményük, több mint 50 közös publikációjuk, valamint a rendszerbiológiai kutatásokat az evolúciós biológiával ötvöző, az antibiotikum-kutatást és a biotechnológiát is támogató új biológiai szemléletmód hazai elterjedésében játszott meghatározó szerepük elismeréseként kapták.

A díjátadón Karikó Katalin kutatóbiológus, biokémikus, az mRNS-alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója, a mainzi BioNTech alelnöke, a Pennsylvaniai Egyetem professzora is előadást tartott, amiben a kutatási eredményeiről és életútjáról számolt be. Az egykori szegedi József Attila Tudományegyetemen biológus diplomát és doktori címet szerző alumna a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban kezdte a pályafutását, ahonnan még 1985-ben távozott az Egyesült Államokba. Előadását, illetve a teljes, online megrendezett ceremóniát a lenti videóban lehet megtekinteni.

Az MTA 194. közgyűlése

No Description

 

Nyitókép: MTA Kommunikáció