Lóri: Az egyetemek modellváltáskor kért garanciái végül nem épültek be a törvényjavaslatba

Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője és Fehér Attila, az LMP Csongrád-Csanád megyei elnöke „Az egyetemi autonómia védelmében!” címmel sajtótájékoztatót tartott ma a TIK előtt.

Fehér Attila nyitott, de a rövid bevezető után rögtön át is adta a mikrofont „Lórinak”. Keresztes László Lóránt „Lóri” elmondta, a kormány a járvány kritikus pontján indított el egy új hullámot az egyetemek kiszervezésével. Jelenleg tizenegy egyetemet érint a benyújtott javaslatcsomag, ebből tíz egyetem kerülne alapítványi fenntartásba. Elmondta, szerinte a múlt hét pénteki parlamenti vita és a benyújtott törvényjavaslat alapján azok az aggodalmak, amelyek az elmúlt hetekben, hónapokban megfogalmazódtak sokak által, teljesen megalapozottaknak bizonyultak.

Kifejtette, hogy az önkéntes alapon kérvényezett modellváltás valójában nem is volt az, hisz a fejlesztési forrásokkal zsarolták meg az intézményeket. Továbbá az egyetemi vezetők által megfogalmazott garanciák, amelyeket a modellváltás esetére kértek, végül nem épültek be a törvényjavaslatba. A kormány sem adott magyarázatot a javaslat parlamenti vitáján arra, miért kell a modellváltás a fejlesztési forrásokhoz. „Lóri” szerint ezért tiltakozni kell, hogy a fontos kérdésekben a szenátus dönthessen, például a kuratóriumi tagokat is ők nevezhessék ki, ne legyen politika hatalomátvétel.

Fehér Attila köszönte meg az elmondottakat „Lórinak”, majd ismét átvette a szót: jelezte, hogy „Szegeden vagyunk”, aki esetleg elfelejtette volna, hova jött. Elmondta, hogy az Szegedi Tudományegyetemen már évekkel ezelőtt elkezdődött az egyetem megszállása a kormánypárt által, így itt elég súlyos a helyzet. Ennek beteljesedése a modellváltás, a „hazaáruló, tudományellenes és autonómia ellenes szellemiséget intézményesíteni szeretnék”. A Fidesz-KDNP egyszerre hozta el az „erkölcsi romlást és a közpénzek elherdálását” – fokozta.

Ezekre példaként Gulyás László niggerezését, illetve az intézmények takarításának kiszervezését hozta példaként. De megemlítette a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna felelős kormánybiztosát, Nemesi Pált is, aki épp frissiben nyerte el az Állam- és Jogtudományi Kar épületének felújítását. „Lórit” hivatkozva avatott be minket abba, hogy a Fidesz-KDNP-nek kettős célja van ezekkel: A mostani uniós ciklus egyetemeknek szánt pénzeit zsebre tenni, valamint egy „mélyállamot” kiépíteni.

„Orbán Viktor és bűntársai” számára ez azért fontos, mert a jövő évben vélhetően bekövetkező kormányváltás esetén meg akarják őrizni ezzel politikai befolyásukat, elárulva „a magyar embereket, Magyarországot, a magyar demokráciát”. Ekkor az olvasó gondolhatja, hogy ugyan mi értelme ennek a sajtótájékoztatónak, miután újra elismételték az eddig is ismert dolgokat, de aztán Fehér ledobja az atombombát: szerinte az egyetemi problémahalmazra a megoldást a kormányváltás jelentheti.

Log into Facebook

Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.