Nagy Sándor interjúban árulta el, hogy eddig miért nem volt szabadstrandja a városnak

A város költségvetésében idén 30 millió forint lett szánva a szegedi szabadstrandok kialakítására, erről mi is beszámoltunk. Hogy ez az összeg mire elég, illetve miért nem lehet végül a Sárga nevű partszakaszon is fürödni, arról Nagy Sándor városfejlesztési alpolgármester beszélt az egyetem tv Napfel című műsorában.

Az elején rögtön egy kis visszatekintéssel kezdődött a beszélgetés, hiszen a Lapos története régebbre nyúlik. Ez volt az úgymond hagyományos strandok egyike Szegeden, ahova az emberek kijártak fürödni, még ha ez tiltott is volt. A tiltások sem ok nélkül vannak: szigorú biztonsági szabályoknak kell megfelelni, hiszen a Tisza, mint élő folyó már eleve kihívás egy tapasztalt úszónak is. Emellett nem hátrány egy bizonyos fokú szolgáltatási szint megléte is, mint például nyilvános WC. Nagy Sándor példának okán elmondta, hogy az önkormányzat korábban a Partfürdőn üzemeltetett ilyen szabadstrandot, mivel ott volt meg ehhez az infrastruktúra.

Tavaly viszont itt sem tudták megnyitni, mert a vízminőség nem volt megfelelő egyetlen napon sem. Ez több tényező miatt is lehet, hiszen ahogy haladunk a Tiszán folyásirányba, egyre nagyobb vízgyűjtő területet érint. Hiába van kiváló, homokos strand ezzel egy időben például a csongrádi Körös-toroknál, itt teljesen más a vízhozam, a sodrás, a hajózási feltételek, a mellékfolyók. Algyőnél se jelenik még meg a Maros hatása, amiről az alpolgármester is elmondta, hogy nem tud még Szegednél elkeveredni az erős sodrás miatt a Tiszával, s ez kihat a vízminőségre is.

Ugyanakkor megemlítette, hogy a Lapos több évtizede létező, hagyományos napozó- és fürdőzőhely, így létezik a társadalmi igény egy szabadstrandra a hátrányok ellenére. Állítása szerint ezért kezdtek el dolgozni azon, hogy végre itt is meg lehessen egyet mártózni a folyóban. A munkálatok során az infrastruktúrát a Partfürdőről vezetik át. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a kivitelező „árkokat ás, hogy abban vizet, villanyt és csatornát” helyezzen el. Lesz a Laposon mobil WC, térfigyelő kamera, sőt, WiFi-elérhetőséget is biztosítanak majd.

Hasonló igény merült fel a Sárgánál is, egyeztetések is zajlottak ennek kapcsán, azonban nem lehetett engedélyezni egy bójákkal lehatárolt szabadstrandot a tápéi téli kikötő közelsége okán: nem biztonságos a hajóközlekedés miatt, így itt végül csupán a napozós programokhoz fejlesztenek. A Laposon tehát június 15-ével befejeződnek a munkálatok, ha nem lesz csúszás, vagy áradás.

Amennyiben a vízminőség, illetve a vírushelyzet is úgy akarja, idén nyáron már Szegeden is lehet fürödni a Tiszában.

Nagy Sándor arra a kérdésre, miszerint a helyi Fidesz tavalyi kampánya mennyire befolyásolta, vagy gyorsította fel a folyamatot, a Partfürdőn korábban üzemelő szabadstrand meglétével érvelt. Megjegyezte azt is, hogy a Lapos kapcsán már több évvel ezelőtt felmerültek igények, valamint a tervezési munkálatokat már a kivitelezés előtt elkezdték, tehát a kampány alatt ez már folyt. A teljes adás alább megnézhető:

Az önkormányzat 30 millió Forinttal támogatja a Lapos fejlesztését | egyetem tv | Napfel

Szerkesztő-műsorvezető: Bakró-Nagy AttilaVágó: Szilasi Larion, Priskin NikolettAdásrendező: Novák TamásFőszerkesztő: Tikvicki DóraKözösségi média munkatárs: …

 

Nyitókép: Gubahámori Kft. A látványterv csak illusztráció, a ”Szeged főutcája a Tisza” nevű projekthez tartozó vízió