Online folytatja a szakszervezet a makói Continentalban a csendrendeletre válaszul

Mint arról korábban beszámoltunk, ”viselkedési kódexet” vezettek be a Continental makói gyárában, illetve ”tisztogatás” folyt, azaz a tapasztalt kollégák helyett újakat vesznek fel, hogy a februári sztrájkhoz hasonló ne történjen meg újra. Az új szabályok és a szakszervezet ellehetetlenítése után a Makói Gumiipari Szakszervezet az online térbe helyezné át a párbeszédet.

A Gumiipari Szakszervezeti Szövetség (GSZSZ) korábbi közleménye szerint az új ”viselkedési kódex” alapján a munkavégzés közben a dolgozókkal csak írásbeli engedéllyel válthat szót „másik üzemegységből” érkező személy, valamint folyamatosan bocsátanak el régi, akár több évtizede a gyárban dolgozó kollégákat, akik a februári sztrájkokban részt vettek, hogy ezzel törjék meg a sztrájkhajlandóságot és az egységet, ami az új kollektív szerződés átnyomásához jöhet jól.

A közlemény szerint a szabályozás azért lett megalkotva, hogy hátráltassák a szakszervezet agitációs és konzultációs munkáját a gyárban: „ezek alapján a szakszervezeti tisztségviselők csaknem minden üzemegységben külső személynek számítanak, így a korlátozással a munkáltató teljesen ellehetetleníti a szakszervezet és a munkavállalók közvetlen kapcsolatát. Ráadásul éppen az új kollektív szerződés tartalmának a tárgyalási fázisában” – írták. A történtekre reagálva a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) is közleményt jelentetett meg, amelyben „durva cenzúrának” nevezték a Continental tettét, egyúttal felszólítják a kormányt, rendeljen el azonnali hatósági vizsgálatot a makói cégnél.

A Mérce beszámolója szerint ezért a GSZSZ tagszervezete, az Makói Gumiipari Szakszervezet (MGSZ) az online térbe helyezné át ezt a párbeszédet, hogy így kérje ki a munkavállalók véleményét a munkahelyi viszonyokról. A szakszervezet honlapján közzétett konzultációban olyan kérdésekre keresik a választ, minthogy zavarná-e a munkavállalókat a juttatások elvétele, vagy hogy biztonságosnak tartják-e a munkahelyüket, tartanak-e esetleg a munkahelyi balesetektől. Ez utóbbiból akadt két példa is a közelmúltból; korábban egy csonkolásos, a napokban pedig az egyik dolgozó leesett az udvarra egy 10 méter magas csarnok tetejéről.

Eközben a Continental-nál épp egy új kollektív szerződésről folynak tárgyalások. A Mérce kérdésékre Radics Gábor, a GSZSZ elnöke elmondta, a munkáltató alapjaiban szeretné átalakítani a szerződést: „mindent elvenne, ami plusz és csak azt tartaná meg, amit a munka törvénykönyve előír”. Sőt, a cégnél az új szerződéssel a törvényben előírt 100 százalékos állásidőre járó alapbért akarják 75 százalékra csökkenteni – állítja Radics. Az állásidőt a munkáltató akkor rendelheti el, ha nem tud munkát adni, ilyenkor teljes bér jár, ha ez nem elkerülhetetlen külső okból következik be.