Viszi a NER az egyetemeket, mert így kell lennie

Múlt pénteken, 2021. január 29-én az SZTE rektori tanácsa megszavazott egy olyan modellváltást, mely alapítványi átszervezés Fendler Judit kancellárasszony szerint 25 évre előre határozza meg az egyetem jövőjét. Történt ez nagyjából egy hónapnyi egyeztetés után. Ízlelgessük: 25 évre előre, nem egész egy hónapnyi egyeztetés után. Történt ez minden szakmai ellenérv meghallgatása, valós vita vagy akár érdemi egyeztetés nélkül. Azért történt, mert megtörténhetett. Mert meg kellett történnie.

 

Nemzeti Automatizmus Rendszere

Az olajozott szerkezet részei tökéletesen működtek. Jól kipróbált módszer óraművi színházának lehetett statisztája intézmény, rektor, hallgató, sajtó, kritikus és polgár. Első asszociációnk a tavaly (előtt) megkezdett egyetemi átszervezéseket juttatja eszünkbe. Míg a modellváltást 2019-ben a Corvinus kapcsán mindenki nagy ívben leszarta, addig tavaly Miskolcon szinte fanfárok üdvözölték az alapítványi fenntartót, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem átszervezése az ingerküszöbig sem jutott el, a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel pedig a #FREESZFE-mozgalom egyetemfoglaló tevékenysége nyomán példát statuált a kormány, és sóval szórt be 150 évnyi oktatást és kultúrát.

Az óramű nem csak kormányoldalon ketyeg pontosan. Az ellenzéki és rendszerkritikus imamalom is – ez két külön entitás – azonnal megpördült és példásan helyt is állt. Az ellenzéki pártok elmondták a kötelezőket: Orbán szar, le kell váltani, „alapítványodismilyen”. A hallgatói hozzáállás látszólag már más tészta. Az SZFE egyetemfoglalói derekasan szállították egy olyan élmény folytatását, melyet augusztusban az Index felálló és Telexet megalapító szerkesztősége elindított. De véleményem szerint ezt is csak látszólag. Az SZFE jogkövető polgári engedetlensége valójában a „tünti” intézményét vitte tovább. Bár az egyetemfoglalás nem tünti volt, hanem valós ellenállás, ebben az országban, és sokkal inkább ebben a rendszerben ez kevés. Abban a rendszerben, ahol a kormány a konyhaasztalon írja a törvényt és a jogot, ott a jogkövető ellenállás nehezen kivitelezhető. Ily módon az SZFE egyetemfoglalása egy erősebb tüntivé lett átminősítve nem csak a kormány, de a közgondolkodás részéről is, amit eggyel erősebben torolt meg a hatalom: viszlát egyetemi épületek, oktatók és múlt.

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

Szegedre már csak a tünti jutott el. Három hallgatói szervezet apatikus ellenállása, az általános hallgatói közöny és a vezetőség túlélni akarása. Séta, egyetemi csoportok, Facebook-oldalak, hashtagek és profilképkeretek. A „Ne írd alá János!” szellemisége. Megint csak a jogkövető ellenállás semmilyensége.

A kötelező nemzeti automatizmus: A Fidesz csinál valamit – Mondjuk hangosan, hogy Fidesz rossz!

Lehetne ezt máshogy?

 

Mi lett veled érdekképviselet?

Mint azt fent már említettem, az egyetemek alapítványi átszervezése már 2019-ben megkezdődött, de a fejét mindenki csak akkor kapta fel, mikor az SZFE hallgatói, valamint oktatói nemet mondtak és szabad egyetemet követeltek maguknak és a jövőnek. Történt ez 2020 őszén, ami a jelenlegi, a tömegmédia általál diktált időben eléggé régnek számít.

Arra a kérdésre, hogy lehetne-e máshogyan, de mégis jogkövető módon képviselni a hallgatók és az intézmény autonómiáját, a választ én a hallgatói érdekképviseletek oldalán látom. Jobban mondva, szerettem volna látni. A jogkövető, törvényes ellenállás és engedetlenség melegágya lehetett volna egy olyan országos, felsőoktatási intézmények hallgatói önkormányzatai között szövődő együttműködés, mely vélhetően ellene tudott volna feszülni a politikai akaratnak. De ez teljes egészében elmaradt, vagy ha volt is erre ráirányuló bármiféle kezdeményezés, nyomát ennek nem érzékeltük. Az, hogy a HÖK-ök és SZÉK-ek az utolsó pillanatban Facebook-csoportokban és -oldalakon aktivistának állnak és részükről minden tőlük telhetőt megtesznek, az a nullával volt egyenlő. Tapasztalataim szerint az említett hallgatói testületek a rendezvényeken parádézáson, irodai arrogancián és kötelező feladatok minimális ellátásán kívül eddig sem sokat adtak hozzá az egyetemi vérkeringéshez. Bevallom, nincs előttem a kép, ahogy a másodéves hallgató, frissen a Szakos Érdekképviseletbe bekerülve, ellenállna a nagy és gonosz hatalom cselszövéseinek.

Így maradt a séta, a hashtag és az elnyújtott széles gesztus,

melynek végén nagy, széttárt karok jelzik, hogy „Én mindent megtettem.” És ez így is van. Mindent, amit az ország közhangulatán belül meg lehetett tenni. De a hallgató hibája ez?

 

A NER Te vagy!

Nem gondolom. A Nemzeti Együttműködés Rendszerének, mint a nevében is benne van, a hallgató is együttműködő, integráns része. Az ellenálló is. A „tünti” is. Véleményem szerint az egy illúzió, hogy teszemazt az SZTE esetében Rovó László, mint az eredendő gonosz akarta volna a modellváltást. Nyílt lapokkal játszott a kormány: vagy az alapítvány, vagy az intézmény anyagi ellehetetlenítése TÖRVÉNYESEN! Orbán Viktor – mint szimbolikus alak és a mechanon jelen szövegbéli megszmélyesítője – egyik reggel gondolt egyet és azt mondta, hogy az egyetemeket úgy kellene még államibbá szervezni, hogy papíron nem is az állam irányítja őket, ezzel leuralva a teljes felsőoktatást. Mélyül a deep state. És így is lett. Az ellenálló hallgatók tömege pedig, mint a jó imamalom, ha megpörgetik, saját lózungjait ismétli, tüntibe kezd: szerepük a szeleplét, és ezt tökéletesen betöltik. Ez is elmúlik. Ma már az Index sem érdekel senkit. Az általánossá vált tütni a rendszer része, mely levezeti a felesleges feszültségeket, és tovább dagadhat a hatalom. Elmúlnak a precedensek. És mintha sót dörgölne egy tátongó, nyílt sebbe, Orbán Viktor hivatalos Instagram-oldalán köszönti újból Stumpf Istvánt, akivel megállapodott, hogy a továbbiakban ő koordinálja az egyetemek modellváltását. „Welcome back!”

Te, aki kitetted a hashtages profilképet, aki sétáltál, aki azt gondoltad, hogy ellenállsz, aki posztoltál, aki politikai hasznot akartál hajtani az egyetemek átszervezéséből, aki hazavitted az ellenállást, és te, aki a NER minden döntésével egyetértesz, meg te is ott, aki közönnyel viselsz az egész iránt. A NER Te vagy!

Aki a folyamatokat nem képes kívülről szemlélni és a korszellemből ki nem lépett, az nem tett semmit sem.

 

A Vélemény rovatban megjelent cikkek az adott szerző álláspontját tükrözik, a szerkesztőség egészéét nem feltétlenül.

Nyitókép: Megálló Közösségi Ház / Facebook