Egyre több makói térségbeli vállal munkát Romániában a jobb fizetések miatt

Egyre több magyar munkavállaló megy át az utóbbi időben a makói térségből Romániába, mert ott magasabbak a bérek – ezt Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmában Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke mondta a Népszava szerint.

„Ha még beszélgetni sem lehet és csak az a cél, hogy minél több darabszámot gyártsanak le, akkor további problémák lesznek a foglalkoztatásban, pedig egyre nehezebb munkaerőt találni ebben a térségben erre a területre” – reagált a makói Continentalnál történtekre Székely Tamás. A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmában Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke az Új Egyenlőség legfrissebb podcastjében beszélt erről.

„Az utóbbi időben azt tapasztaljuk, hogy a térségből egye több magyar munkavállaló megy át Romániába, mert sokkal magasabbak a bérek” – mondta Székely mintegy megindokolva a kivándorlást. Szerinte a dolgozók elégedetlensége abból is lejön, hogy a szakszervezet taglétszámában nem növekedés van, mint a korábbi sztrájk idején, hanem csökkenés. Mindenki az érdekképviselettől várja a megoldást, pedig korábban sok olyan cégvezetővel tárgyalt, akik ellenségesek voltak a szakszervezettel, ám a sikeres tárgyalás után rájöttek arra, hogy velük érdemes megállapodni, mert ezzel mindenki jól jár – példálózott az elnök.

„Ilyenkor nem elhanyagolható az sem, hogy a kormány milyen példát mutat. Amikor a kabinet mindenféle egyeztetés nélkül visz át szabályokat, módosításokat, az visszaüthet vállalati szinten. Azt látják ugyanis, hogy nem kell egyeztetés, azt vezetnek be, amit akarnak. Pedig a tapasztalatok szerint azokon a helyeken, ahol szívesen dolgoznak a munkavállalók, mert munkabéke van és kollektív szerződés, ott sokkal hatékonyabb a munkavégzés, mint ahol acsarkodás folyik” –  fejtette ki.

„A válság miatt világszerte egyre több gyógyszergyár raktárra termel. A pandémia miatt leálltak kezelések, műtétek maradtak el, sokan otthon maradtak és a gyógyszerszokások is megváltoztak. Vagyis a piac megrekedt, ami komoly problémát vetít előre a gyógyszeriparban, amelyet a válság eddig kevésbé érintett, mint más ágazatokat” – ismertetett egy érdekes folyamatot a vegyipari szakszervezet vezetője.

A makói Continentalnál folyó eseményeket mi is végigkövettük, először a csendrendelet bevezetése váltott ki indulatokat. Ez röviden annyi, hogy az éppen munkát végző emberekkel „beszélgetés kezdeményezése munkaidőben csak a munkáltató előzetes írásbeli engedélyével lehetséges”, az ehhez szükséges kérelemben a gyors szóbeli egyeztetés tartalmát is közölni kell „és ha az nem tetszik a főnöknek, akkor indoklás nélkül megtagadhatja az engedélyt”. Ezután a szakszervezetek tiltakoztak a kormánynál, valamint az online térbe helyezték át tevékenységeiket.