Hatvan nyugdíjast érdekelt, hogy ellopták a szegediek fürdőjét

Jó hatvanan vettek részt a csütörtökön délután az újszegedi Napfényfürdő Aquapolis előtti téren rendezett tüntetésen, mely elsősorban azért szerveződött, mert brutálisan megdrágultak az évesbérlet-árak egy hónapja. A történet hátterében azonban ott van az is, hogyan lett közfürdőből magánkézben tartott vállalkozás, ahol már egyáltalán nem érdek, hogy az átlagember számára elérhetőek legyenek.

Viacolor, nyugdíjastömeg, Mi Hazánk-lobogók; ha három szóval kellene leírni a történteket, akkor valaki biztosan odakommentelné, hogy ez igazából nem három szó. A lényeg, hogy néhány hete a Szegeder írta meg, hogy 1027%-kal lett drágább a fürdőbe a korlátlan felnőttbérlet. Egy az újszegediek problémáival foglalkozó Facebook-csoportban szerveződni kezdtek az érintettek, akiket nem kicsit háborított fel a drágulás. Levelet írtak a fürdőnek, helyi önkormányzati képviselőknek, de még Botka Lászlónak is. A hírt az országos sajtó is szépen feldolgozta, és időközben a Mi Hazánk Mozgalom elnöke, Toroczkai László is bejelentette, tüntetést szervez.

 

Pogácsa és ásványvíz

A tüntetés annyiból állt, hogy néhány tucat idős ember a fürdő bejáratánál állva várta, amíg megérkezik Toroczkai, aki mondott egy nem rövid beszédet, aláírtak egy petíciót, majd mindenki hazament. A helyszínt a rendőrség is biztosította volna, de amikor meglátták a tömeget, valószínűleg nekik is leesett, hogy hiába a szélsőjobbosok szervezése, itt ma senki sem fog autót gyújtogatni – úgyhogy le is léptek még mielőtt Toroczkai belekezdett volna. Nem akarok túlzottan gonosz lenni, de az már rossz jel, ha a rendőrséget sem érdekel egy tüntetés.

Toroczkai azzal kezdte beszédét, hogy most mindenki, így ő is, pártállástól függetlenül van itt. Ezt többször hangoztatta, ami azért volt kifejezetten mókás, mert közben tíz méteren belül három Mi Hazánkos zászló lobogta be a teret. Azt mondjuk meg kell hagyni, hogy ezen túl politika tényleg nemigen volt szóban. A politikus arról beszélt, hogy ma nagyon fontos az egészség, mert Covid, és pont ezért is elvtelen, ami történt. Még mielőtt azonban a lényegre tért volna, eszébe jutott megemlíteni, hogy a fürdőigazgatóság a bejáratnál egy asztalon ásványvizet, illetve egy letakart kosárban sajtos pogácsát hagyott, hátha azzal jóllakik az elégedetlen tömeg és elfelejtik miért jöttek. „Megköszönöm a fürdő vezetésének, hogy gondoskodtak rólunk, ugyanis ezt az ásványvizet, illetve – szónokolt fordulva a kosár felé – megnézem, nem ketyegő bomba van-e benne, ezt a pogácsát önöknek, nekünk küldték.” Az emberek nevettek.

Fotó: Bálint András / Szegeder

A pogácsásasztalt kétféleképpen lehet értékelni: gerinctelen, megalázó húzásként és kedves gesztusként egyaránt. Ezt az olvasóra hagynám. Torozczkai elmondta, szeretnék ha a kéréseiknek eleget tenne a fürdővezetés, majd hosszú kronologizálás közepette mesélte el, hogyan lett a nép által épített fürdő szépen előbb egy bal-, majd egy jobboldali oligarchához juttatva. Elmesélte, hogy a fürdő állami kézben volt még a szocializmus korában, majd az önkormányzat tulajdonolta, és ez nem is volt másképp a nagy Aquapolis-projektig, amely során létrejött az ország legnagyobb gyógy-, wellness- és élményfürdője, a Napfényfürdő Aquapolis.

 

Népfürdőből

A Napfényfürdő Aquapolis építését 2007-ben határozták el; Ligetfürdő Kft. néven közös projektcéget hozott létre a szegedi önkormányzat és a Leisztinger Tamás akkor MSZP-közeli nagyvállalkozó (akit ma a baloldal Mészáros Lőrinceként is emlegetnek) érdekkörébe tartozó Hunguest Hotels Zrt. Ismert ugye, hogy utóbbi szállodája, a Forrás, szomszédos a fürdővel. A Gyurcsány-kormány idején a Forrás bővítésére jelentős uniós támogatást nyert Leisztinger cége, és az új fürdő is 50 százalékos uniós támogatással épült fel.

Többen vélték úgy akkoriban, hogy a balos városvezetés alárendeli a helyi lakosság érdekeit Lesztinger cégéének. A Forrás Szállót négycsillagossá húzták fel, egyik fő szolgáltatása azonban a vele folyosón összekötött, korszerű fürdő lett, amelyet a szálló vendégei kedvezményesen használhatnak. Az építkezéshez lebontották a kedvelt szegedi termálfürdőt, köztük a „gombát”, és sokak szerint alulértékelt apportként vitték a város egyik legértékesebb telkét és az azon lévő termálkutakat. De lebontottak egy századfordulós vendégházat is, ahol állítólag még Kádár János is megszállt.

Fotó: Bálint András / Szegeder

A haszon a Hunguestnél jelent meg, mert önmagában az új fürdő – amiben 80% tulajdonrésze volt a városnak – veszteséges volt. Ennek arányában a veszteségek és a hiteltörlesztés is a várost terhelte volna, amely azonban ezt többnyire nem fizette. Helyette tagi kölcsönnel a Hunguest Hotels Zrt. állt helyt; így végül amikor letelt az uniós támogatásoknál szokásos kötelező fenntartási időszak, az önkormányzat üzletrészét meghirdették eladásra.

A vásárlás egyedül a Hunguestnek volt érdeke, bárki más jelentkezett volna ugyanis a fürdőért, annak át kellett volna vállalni több mint 7 milliárd forint egyéb költséget, amit a Hunguest tagi kölcsönként és hiteltörlesztésként az elmúlt években már kifizetett. Így a Hunguestnél egy kézbe került a szálloda és a fürdő. Csakhogy könyvszakértők szerint 2,4 milliárd forint kár érte a várost. Német Ferenc fideszes képviselő fel is jelentette Botkáékat akkor.

 

Semmiország

Aztán jött a kormányváltás, a Hunguest – és vele az Aquapolis – idővel Mészárosékhoz került, akik most szépen megemelték a fürdő belépőinek árát. Toroczkai felszólalása végén kézhez vett egy petíciót, és arra kérte a jelen levőket, írják alá annak tudatában, hogy ő is csak mint aláíró lesz jelen. Miközben a petíción található követeléseket sorolta, a közönségből néhányan meg is tapsolták. Követelésként alapvetően azt fogalmazták meg, hogy vagy szabjon a fürdő új tarifát legalább a szegediek és Csongrád-Csanád megyeiek számára, vagy fizessék vissza az elmúlt években felvett nagyértékű támogatásokat.

Mint mondta, aláírás után a petíciót továbbítják majd a fürdőigazgatóhoz. Toroczkai megemlítette azt is, hogy pénteken találkozik a megyei közgyűlés elnökével, Gémes Lászlóval, de Kiss-Rigó Lászlóval is beszél majd, mit lehetne tenni.

Fotó: Bálint András / Szegeder

A HVG azt írta még a tüntetés előtt, hogy a nyugdíjascsoport amúgy megkereste a fürdő vezetését a kedvezőbb árazás reményében, de Szabó Mihály igazgató annyit válaszolt, hogy egyfelől több fejlesztés is történt, így a vendégek számára elérhető élmények is bővültek, másrészt a bérletrendszert más hasonló fürdőkhöz igazították. Valamint júliusban megnyílik a gyógyászati részlegük is, ahol kedvezményeket kapnak majd a rehabilitációra érkezők. Szabó arra is felhívta a nyugdíjasok figyelmét, hogy a Békéltető Testülethez vagy a kormányhivatalhoz is fordulhatnak panaszaikkal.

Tüntetésben van még egyébként hová fejlődnie Szegednek, az is beigazolódott, de igaz ez más szervezésekre is. Jelen esetben nem volt még Facebook-esemény sem, de pl. a sajtó sem kapott közleményt, amin keresztül tovább erősíthették volna a hírt. Ha ezeket valaki megtette volna, talán nem csak pártucat néni meg bácsi megy el (bár Toroczkai megosztó személye is visszatartó erő lehetett), de igazából mindegy, a következménytelenség országának egy poros szegletében úgysem várhatjuk, hogy történjen bármi is ezek után.