Példátlan, hogy az SZTE-n tanévkezdéskor se finanszírozási, se munkaszerződés nincs

A Magyar Narancs arról ír, a Szegedi Tudományegyetem évszázados történetében olyan még nem fordult elő, hogy finanszírozási, valamint az intézmény több ezer dolgozójának munkaszerződése nélkül kezdi az új tanévet.

Márpedig az augusztus elsejével alapítványi működési formává avanzsált egyetemen ez a helyzet. Az SZTE jelenleg is tárgyalásokat folytat a korábbi fenntartójával, az Innovációs és Technológiai Minisztériummal (ITM). Hiába váltak ugyanis ”magánegyetemmé”, a működési költségek 90 százalékát még ugyanúgy az államtól kapják. Azért a nagyszámú külföldi hallgatók, kutatási és szolgáltatási tevékenységei után eddig is viszonylag jelentős saját bevétellel rendelkezett az intézmény.

Anno amikor még azon ment a vita, hogy miért sokkal jobb a modellváltás, akkor gyakran felmerült érvként mind a vezetőség mind a minisztérium részéről, hogy az ott dolgozók és az oktatók fizetése emelkedni fog, kapnak végtelenül sok milliárd fejlesztési pénzt az uniós Helyreállítási Alapból, illetve ezáltal hosszú távú, azaz tíz-huszonöt éves feladatellátási és finanszírozási szerződést kötnek az állammal, amely működésüket és gazdálkodásukat megnyugtató módon biztosítja.

Jelenleg egyik sem látszik teljesülni, hiszen még szerződés sincs, aminél az is kérdéses lehet, hogy végezhetnek-e munkát egyáltalán, bár valamiféle tájékoztatót kaptak a rektori hivataltól még a nyáron a foglalkoztatás részleteiről a Magyar Narancs információi szerint. A szerződés a modellváltással különösen fontos lenne, mivel a közalkalmazotti jogviszony is megszűnt, valamint sokkal egyszerűbben és olcsóbban felmondatnak bárkinek ezentúl a határozatlan idejű munkaszerződéssel.

Az hírlik, hogy végül a beígért jelentős béremelés sem lesz igazán, az eredetileg kétszer 15 százalékos béremelésből lenne talán egyszer, a másik felét pedig több feltételhez is kötnék. Még az eredetileg tervezett emelés sem olyan jelentős mértékű, nemhogy ez.

Az ITM és az SZTE között hosszabb ideje folyó finanszírozási tárgyalások a lap ezekre rálátó forrásai szerint kőkemények.

Az már ismert, hogy eddig is alulfinanszírozott volt az egyetem, mivel a nyereséges karoknak kellett kipótolniuk a kevésbé fenntartható karokat, azonban ez nem nagyon volt elég. Sőt, Fendler Judit az SZTE kancellárja egyenesen arról beszélt, hogy egyes karokat leválasztanának az egyetemről. Ami igazán pikáns, hogy ezen továbbra sem sikerül változtatni a most folyó tárgyalásokon. A minél több hallgató felvétele talán az egyetlen járható út, de ezt sem lehet a végtelenségig űzni, hiszen megvannak a pénzügyi, oktatói és infrastrukturális korlátai.

 

Frissítés (szeptember 4. 14.08): Az SZTE cikkünk megjelenése után az alábbi levelet juttatta el hozzánk azzal a kéréssel, hogy azt is közöljük olvasóinkkal.

„A Szegedi Tudományegyetem, mint minden közfeladatot ellátó egyetem, jelenleg is rendelkezik megállapodással, mely alapján a finanszírozását kapja, annak folyamatban lévő megújítása az Egyetem működését nem érinti.

Az Nftv. 117/C.§ (5) bekezdése szerint a fenntartóváltás következtében a felsőoktatási intézmény, mint munkáltató által foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonya 2021. augusztus 1. napjától munkaviszonnyá alakult, a törvény erejénél fogva.

Speciális eljárásrendet ír elő a jogszabály, amely alapján a munkaviszony tartalmi elemeit a munkáltató a Kjt. 25/B. § rendelkezései alapján volt köteles meghatározni, és azt legkésőbb az átadás napjáig írásba foglalni. 

A Szegedi Tudományegyetem minden közalkalmazott vonatkozásában a munkaviszony tartalmi elemeit írásba foglalta az előírt határidőben. Minden egyetemi alkalmazott rendelkezik munkaviszonnyal, fizetését rendben megkapja.”

 

Nyitókép: Bobkó Anna / Szegedi Tudományegyetem